Zabawa autkami kojarzy się głównie z chłopcami, choć i dziewczynki coraz chętniej w takiej uczestniczą. Przecież w dorosłym życiu kierowcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a wiadomo, że dzieci lubią naśladować starszych.
Zabawa samochodzikami – aspekt społeczny
Samochodziki zabawkowe i zabawa nimi może być świetnym pretekstem dla maluchów do nawiązywania znajomości z rówieśnikami. Czasami nasze dziecko jest bardzo nieśmiałe i zastanawiamy się, jak mu pomóc tę nieśmiałość przełamać. Otóż wychodząc na plac zabaw możemy rozłożyć kocyk i autka dla dzieci, a z pewnością chętni amatorzy zabawy sami się znajdą. Tym samym nasze dziecko zyska towarzystwo do zabawy, a my chwilę odpoczynku. Cenne jest też to, że takie pojazdy dla dzieci do ogrodu czy na plac zabaw zachęcą malca do dzielenia się nimi z innymi. Zrozumie on, że zabawa wspólnie z rówieśnikami jest dużo ciekawsza niż samemu. I to jest ten bezcenny aspekt społeczny, który wiele wnosi do rozwoju dziecka. Świetnym pomysłem będzie jeżeli wykorzystamy również zdalnie sterowane zabawki, które świetnie wpływają na relacje między rówieśnikami.
Zabawa autkami – aspekt edukacyjny
Gdy zastanawiamy się, czy autko, które dziecko bierze do rączki wnosi jakąś naukę, należy zdać sobie sprawę, że zabawa nim sukcesywnie uczy zasad zachowywania się na drodze. Dziecko poznaje reguły, że np. teraz jest zielone światło, to może jechać. Za chwilę znowu napotka na swojej drodze przechodnia, wtedy musi się zatrzymać. Z kolei gdy ktoś zajedzie mu drogę, powinien zatrąbić ostrzegawczo klaksonem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak mimochodem autko dla dzieci staje się zabawką, która przyczynia się do poznawania ogólnie przyjętych zasad.
Zabawa autkami zatem uczy:
- współdziałania z innymi
- zasad ruchu drogowego
- kulturalnego zachowania